• منطقه 22 - شهرک گلستان- ساحل شرقی دریاچه چیتگر - برج تجارت لکسون - طبقه 6

48000408 21 98+

info@toseabnieh.ir

شنبه تا پنجشنبه 8 تا 18

دلار مسکن را هم گران می‌کند؟

دلار مسکن را هم گران می‌کند؟

دبیر اتحادیه مشاوران املاک گفت: در همین شرایط اگر افزایش نرخ دلار ادامه‌دار باشد با افزایش قیمت مصالح ساختمانی قیمت مسکن دوباره افزایش پیدا می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  ایلنا، یکی از عوامل اثرگذار در تعیین قیمت مسکن، نوسانات ارزی است و دلار به تنهایی می‌تواند در بازار مسکن قیمت‌گذاری کند. کمااینکه یکی از دلایل مهم در افزایش سرسام‌آور مسکن در سال گذشته جهش نرخ دلار تا حدود ۵٠ هزار تومان بود. از این رو افزایش نرخ دلار در چند روز گذشته این نگرانی‌ها را ایجاد کرده که آیا علیرغم حاکم بودن رکورد عمیق در بازار مسکن و کاهش بی‌سابقه معاملات، آیا همچنان صعود دلار می‌تواند منجر به گرانی مسکن شود؟

سعید لطفی، دبیر اتحادیه مشاوران املاک در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با بیان اینکه با استمرار افزایش نرخ دلار قیمت‌ها در بازار مسکن هم افزایش پیدا می‌کند، اظهار داشت: نکته مهم این است که شاید با ادامه افزایش نرخ دلار، قیمت‌ها در بازار مسکن هم افزایش پیدا کند اما مردم توان خرید ندارند و بازار مسکن کشش قیمت‌های فعلی را هم ندارد.

وی ادامه داد: شاید افزایش نرخ دلار هیجانی را هم وارد بازار مسکن کند اما مقطعی بوده و باید دید رفتار دلار چگونه خواهد بود و آیا این روند افزایش نرخ دلار ادامه‌دار است یا اینکه با ورود دولت قیمت‌ها کنترل می‌شود.

دبیر اتحادیه مشاوران املاک گفت: تجربه نشان داده وقتی نرخ دلار بالا می‌رود، به دنبال آن قیمت مسکن هم افزایش پیدا می‌کند چراکه نهادهای ساختمانی گران می‌شوند و در قیمت تمام شده مسکن اثرگذار است.

لطفی درباره افزایش آنی قیمت‌ها در بازار مسکن پس از افزایش نرخ دلار در بازار اظهار داشت: بعید می‌دانم که مانند سال گذشته قیمت‌ها در بازار مسکن همپای قیمت دلار افزایش پیدا کند چراکه مردم قدرت خرید ندارند و معامله‌ای انجام نمی‌شود و بازار مسکن کشش افزایش قیمت را ندارد.

وی افزود: قدرت خرید مردم در بخش مسکن به شدت کاهش پیدا کرده و تقریبا معاملات خرید خانه اول نداریم و معاملات مسکن به صورت تهاتر انجام می‌شود یا اینکه افراد دارایی که از قبل داشته‌اند را می‌فروشند و از این طریق نسبت به خرید مسکن یا تبدیل به احسن آن اقدام می‌کنند.

دبیر اتحادیه مشاوران املاک تاکید کرد: در همین شرایط اگر افزایش نرخ دلار ادامه‌دار باشد با افزایش قیمت مصالح ساختمانی قیمت مسکن دوباره افزایش پیدا می‌کند.

لطفی تاکید کرد: این افزایش قیمت دلار اگر مقطعی باشد و با دخالت دولت کنترل شود، خرید هیجانی در بازار مسکن هم نخواهیم داشت چراکه واقعا مردم توان خرید مسکن ندارند کمااینکه حتی مانند سال‌های گذشته که معاملات مسکن در آستانه پایان سال افزایش پیدا می‌کرد تا خریدها مشمول تورم سال آینده نشوند، شاهد معاملات نزدیک به پایان سال هم نیستیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار


تداوم رکود در بازار سهام
 • ۱
 • بهمن
 • تداوم رکود در بازار سهام

  تداوم رکود در بازار سهام دنیای اقتصاد– زهرا رحیمی‌: روز گذشته شاخص کل بورس تهران با افت 270 واحدی مواجه شد و به ...

  تدوین مکانیزم کشف قیمت دلار
 • ۱
 • بهمن
 • تدوین مکانیزم کشف قیمت دلار

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی مقرراتی را ابلاغ کرد که ضمن به رسمیت شناختن بازار آزاد ارز، روش کشف و اعلام قیمت را شفاف ...

  بورس تهران در مرز هشدار
 • ۲
 • بهمن
 • بورس تهران در مرز هشدار

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران روز گذشته با ریزش 536 واحدی در یک قدمی کانال 64 هزار واحدی قرار گرفت؛ جایی که ...

  بورس؛ پیشرو در واگذاری‌های دولتی
 • ۲
 • بهمن
 • بورس؛ پیشرو در واگذاری‌های دولتی

  دنیای اقتصاد- از زمان ابلاغ اصل ۴۴ قانون اساسی در سال ۸۴ تاکنون، ۵۴ درصد کل واگذاری‌ها از طریق بورس اوراق بهادار انجام ...